COĞRAFYA NEDİR

316lpuv

Coğrafya;geo(yer) ve graphein(tasvir etmek) sözcüklerinin birleşmesinden oluşmuştur. Yani Türkçe olarak yerin tasvir edilmesi anlamına gelir.Çevreyi taş küre(litosfer),su küre(hidrosfer), hava küre (atmosfer) ve canlılar küresi(biyosfer) oluşturur.

Coğrafyanın konusu yer yüzüdür.Coğrafya;yer yünü meydana getiren doğal ortamların oluşumunu, özelliklerini, dağılışlarını; bunlarla insan toplulukları arasındaki karşılıklı ilişkileri ve sonuçları araştıran bilimdir.

Coğrafyanın 3 ana ilkesi vardır;bunlar

  • Nedensellik ilkesi: Coğrafi olayları oluş nedenlerini inceler.Dağılış ilkesi:coğrafi olayların yer yüzündeki dağılışlarını inceler.
  • Karşılıklı ilgi ilişkisi: Coğrafi olayların aralarındaki ilişkiyi inceler.rüzgarın basınçla, yağışın nemle, buharlaşmanın basınçla ilişkisi gibi…
  • Yer yuvarlağı: Dünya ve diğer gök cisimlerinin içinde bulunduğu boşluğa uzay (feza) denir.Uzay boşluğu ve gök cisimlerinin içinde bulunduğu boşluğa evren (kainat) denir.Işığın 1 saniyede aldığı 300.000km yola ışık hızı 1 yılda aldığı yola ışık yılı denir.Dünya ile ayın arasında 1 ışık saniyesi, dünya ile güneş arasında 8 ışık dakikası vardır.Evrende sayısız gök cisminin oluşturduğu kümelere galaksi (gök ada) denir.

Dünya Samanyolu galaksi içinde ki güneş sistemi içinde yer alır.Güneş, gezegenler,bu gezegenlerin uyduları kuyruklu yıldızlar ve meteor (gök taşı) lardan oluşan sisteme güneş sistemi denir.Güneş sistemi Samanyolu galaksisi içinde bir dolanımını 225 milyon yılda tamamlar.gezegenler güneşe yakınlık sırasın göre;

1.Merkür 4.Mars 7.Uranüs

2. Venüs 5. Jüpiter 8. Neptün

3. Dünya 6. Satürn 9.Plüton

Merkür ve Venüs’ün uydusu yoktur.

Birer yörünge boyunca gezegenlerin çevresinde dolanan daha küçük gök cisimlerine uydu denir.

 

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.