ATATÜRK DÖNEMİ DIŞ POLİTİKA

9t1s0o

LOZAN ANTLAŞMASI’NDAN SONRAKİ DÖNEMDE TÜRK DIŞ POLİTİKASININ TEMEL İLKELERİ
1. Lozan’dan kalan sorunları çözmek.
2. Bağımsızlığımıza saygı duyan devletlerle her alanda ilişkileri geliştirmek.
3. Milli sınırlarımızın güvenliğinin arttırılmasını sağlamak.
4. Uluslar arası sorunların çözümünde barışçı bir politika izlemek.
5. İç işlerimize karışılmasını engellemek.
6. Uluslar arası barışı destekleyen kuruluşları desteklemek ve bunlara katılmak.

• Atatürk milli bir dış politika izlemiştir. Millî Dış politika, Türkiye’nin başka ülkelerle ilişkilerinde millî menfaatlerini ve güvenliğini koruyan; başka milletlere zararlı olmayan barışçı bir siyasettir.
• Atatürkçü düşüncede millî dış politikanın ilkeleri içinde, bağımsızlığımızı her şeyin üstünde tutmak, millî gücümüze dayanmak, millî sınırlar içinde kalmak, gerçekleştirilemeyecek emeller peşinde koşmamak ilke olarak kabul edilmiştir.
• Ayrıca milletler arası ilişkilerde eşitlik ve dostluğa dayalı karşılıklı ittifaklar kurmak, dış politikayı yürütürken her zaman iç teşkilatı ve kamuoyunu dikkate almak, diğer devletlerin iç politikalarından ve yönetimlerinden etkilenmemek önemsenen konular içindedir.
• Dış politikada, diplomaside, bilim ve teknolojiyi yol gösterici olarak kullanmak, dünyadaki gelişmeleri göz önünde tutmaktır.
• Türkiye ilk dönem Lozan’dan kalan sorunları çözmeye çalışırken ikinci dönemde aktif bir dış siyaset izlemiş ve bölge devletlerle ittifak antlaşmaları yapılmıştır.

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.