MARMARA BÖLGESİ

2wecfvd

Türkiye’nin kuzeybatısında yer alır.İsmini Marmara Denizi’nden almıştır.Asya ve Avrupa’da toprakları olan tek bölgemizdir.Avrupa’daki topraklarına Trakya denir. Bulgaristan ve Yunanistan’a sınırları vardır.Ege Denizi’ndeki Gökçeada ve Bozcaada sınırları içindedir.Ülkemizin en yoğun nüfuslu bölgesidir.Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden sonra Türkiye’nin ikinci küçük bölgesidir.Karadeniz kıyılarında Karadeniz İklimi iç kısımlarda Karasal İklim,Ege Bölgesi’ne komşu kesimlerde ise Akdeniz İklimi görülür.Çanakkale ve İstanbul Boğazları bu bölgemizdedir.Türkiye’nin ortalama yükseltisi en az olan bölgemizdir.Nüfus ve nüfus yoğunluğu en fazla olan bölgemizdir.Ayçiçeği ve pirincin en fazla üretildiği bölgemizdir.Ahır,kümes hayvancılığı ve ipekböcekçiliğinin en fazla yapıldığı bölgemizdir.Sanayiinin ve ticaretin en fazla geliştiği bölgemizdir.Turizm gelirlerinin en fazla olduğu bölgemizdir.Bölge kendi içinde dört bölüme ayrılmıştır.
1. Yıldız Bölümü
2. Ergene Bölümü
3. Çatalca-Kocaeli Bölümü
4. Güney Marmara Bölümü

1.Yıldız Bölümü: Marmara Bölgesi’nin kuzeybatısında yıldız dağlarının bulunduğu kesimdir.
Dağlar: Yıldız dağları
İklim: Karadeniz’e bakan yamaçlarında Karadeniz iklimi,Ergene havzasına bakan yamaçlarında ise Karasal iklim görülür.Bitki örtüsü Karadeniz kıyılarında orman iç kesimlerde ise bozkırdır.
Nüfus: Dağların geniş alan kaplamasından dolayı yurdumuzun en seyrek nüfuslu yeridir.Kırklareli en önemli şehridir.
Tarım: Hayvancılık ve ormancılık halkın başlıca geçim kaynağı olmasına rağmen düzlüklerde buğday,ayçiçeği,üzüm ve mısır tarımı yapılır.Marmara Bölgesi’nin en az gelişmiş kesimidir.
Sanayi: Çimento,cam ve bitkisel yağ fabrikaları önemli sanayi kollarıdır.

2.Ergene Bölümü: Ergene Havzası’nı içine alan bölümdür.
İklim: Ergene bölümünün denizden uzak kesimlerinde karasal iklim görülür.Marmara Bölgesi’nin en az yağış alan ve bitki örtüsü yönünden en fakir olan bölümüdür.Bitki örtüsü bozkırdır.
Akarsular: Ergene ırmağı ve kolları
Nüfus: Yıldız bölümüne göre sık nüfuslanmıştır.Edirne ve Tekirdağ önemli şehirleridir.
Gümrük kapısı: Türkiye’yi Avrupa’ya bağlayan karayolu üzerindeki Kapıkule gümrük kapısı bu bölümde yer alır.
Tarım: Ayçiçeği,buğday,şekerpancarı,üzüm,tütün,pirinç ve patates önemli tarım ürünleridir.Türkiye üzüm ve ayçiçeği üretiminde Ergene Havzası önemli bir yere sahiptir.Mandıracılık ve hayvancılık da bölümde gelişmiştir.Marmara ve Ege Denizi’ne bakan kıyılarda balıkçılık yapılır.
Sanayi: Ayçiçek yağı,içki ve cam fabrikaları bölümün önemli sanayi kuruluşlarıdır.

3.Çatalca-Kocaeli Bölümü: İstanbul Boğazı’nın doğusundaki Kocaeli yarımadasıyla batısındaki Çatalca yarımadasından oluşur.Çatalca yarımadası Avrupa kıtası,Kocaeli yarımadası ise Asya kıtasında yer alır.
Boğazlar: İstanbul Boğazı
İklim: Kuzey kesiminde Karadeniz iklimi,güney kesimlerde ise Akdeniz iklimi etkilidir.Bitki örtüsü kuzey kesimlerde orman,güney kesimlerde ise makidir.
Akarsular: Sakarya ırmağı.
Göller: Büyük ve Küçük Çekmece gölleri,Durusu gölü ve Sapanca gölü.
Nüfus: Marmara Bölgesi’nin en yoğun nüfuslu yeridir.Karadeniz kıyılarında nüfus seyrek,Marmara kıyılarında ise sıktır.İstanbul,İzmit(Kocaeli),Sakarya(Adapazarı) önemli şehirlerdir.İstanbul bölümün ve yurdumuzun en önemli yerleşim merkezidir.Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış şehirdir.İstanbul Marmara Bölgesi’nin sanayi,ticaret,eğitim,kültür ve turizm merkezidir.
Köprüler: İstanbul Boğazı üzerinde Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri Asya ile Avrupa arasındaki ulaşımı kolaylaştırmaktadır.
Tarım: Şekerpancarı,patates,mısır,tütün,ayçiçeği,fındık ve buğday önemli tarım ürünleridir.
Sanayi: İstanbul ile Adapazarı arası Türkiye’nin en büyük sanayi merkezidir.
İstanbul’da Otomotiv,besin,giyim,dokuma,çimento,şeker,cam ve ilaç sanayii.
İzmit’te İPRAŞ petrol rafinerisi,kâğıt,dokuma,seramik,boru ve lastik fabrikaları.
Adapazarı’nda Vagon,şeker,tarım aletleri ve besin sanayii.
Gölcük’te Gemi yapım ve tamir tesisleri(tersane)
Turizm: Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma eserlerle İstanbul ülkemizin en önemli turizm merkezidir.

4.Güney Marmara Bölümü: Marmara Bölgesi’nin güney yarısını ve Çanakkale Boğazı’nın kuzeyindeki Gelibolu yarımadasını içine alır.
Adalar: Gökçeada,Bozcaada,Marmara adaları
Dağlar: Uludağ
Ovalar: Yenişehir,İnegöl,Bursa ve Karacabey ovaları.
İklim: Kıyı kesimlerde Akdeniz İklimi,iç kesimlerde karasal iklim görülür.Bitki örtüsü kıyılarda maki iç kesimlerde bozkırdır.
Akarsular: Susurluk çayı.
Göller: kuş gölü(Manyas),Ulubat ve İznik gölü.
Nüfus: Yurdumuzun en sık nüfuslu yerlerindendir.Biga ve Gelibolu yarımadalarında nüfus seyrektir.Bursa,Çanakkale,Balıkesir,Yalova ve Bilecik önemli şehirleridir.
Tarım: Zeytin,şekerpancarı,ayçiçeği,tütün,üzüm ve şeftali önemli tarım ürünleridir.
Madenler: Susurluk  Bor mineralleri(dünyada birinci sıradayız)
Marmara Adaları  mermer
Çanakkale(Çan)  linyit
Sanayi: Bursa  ipekli dokuma,oto montaj
Çanakkale  seramik fabrikaları
Turizm: Bursa Uludağ kış sporları merkezi,tarihi eserler,şifalı kaplıcalar,önemli turizm merkezleridir.Ayrıca Kuş gölü milli parkı dünyanın ünlü kuş cennetidir.

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.