EGE BÖLGESİ

15pq0w3

Bölge ismini Ege Denizi’nden almıştır.Ülkemizin Güneydoğu Anadolu ve Marmara Bölgesi’nden sonra 3.büyük bölgesidir.Ege Bölgesi kıyıları çok girintili ve çıkıntılı olduğu için çok sayıda koy ve körfez bulunmaktadır.Dağlar denize dik uzandığı için kıyı kesimdeki ılıman iklim iç kesimlere kadar sokulabilmektedir.Kıyı kesimlerde Akdeniz iklimi iç kesimlerde ise karasal iklim görülür.Bakırçay,Gediz,Küçük ve Büyük Menderes önemli akarsularıdır.Linyit madeninin en fazla çıkarıldığı bölgemizdir.Ege bölgesi kendi içinde iki farklı bölüme ayrılmıştır.
1.Ege Bölümü(Kıyı Ege-Asıl Ege)
2.İç Batı Anadolu Bölümü
1.Ege Bölümü:Ege Bölgesi’nin batı kesimini oluşturur.Batı-doğu yönünde uzanan horst(yüksek alanlar-dağlar),graben(alçak alanlar-ovalar) alanları bölümün en belirgin coğrafi özelliğidir.
Dağlar: Kaz dağı,Madra dağı,Yunt dağı,Boz dağlar ve Aydın dağları.
Ovalar: Bakırçay,Gediz,Büyük Menderes ve Küçük Menderes ovaları bölümdeki önemli delta ovalarıdır.
Yarımadalar: Karaburun,Bodrum ve Datça yarımadaları.
Körfezler: Edremit,Çandarlı,İzmir,Kuşadası,Güllük ve Gökova körfezleri.
Göller: Marmara gölü,Çamiçi gölü.
İklim: Yazları sıcak ve kurak,kışları ılık ve yağışlı geçen Akdeniz iklimi görülür.Ilıman iklim dağlar denize dik uzandığı için iç kesimlere kadar etkisini göstermektedir.Bitki örtüsü alçak yerlerde maki,yüksek yerlerde ise ormandır.
Nüfus: Nüfus kıyı kesimlerde ve verimli ovalarda toplanmıştır.menteşe yöresi seyrek nüfusludur.İzmir,Manisa,Aydın,Muğla ve Denizli önemli şehirleridir.
Tarım: Tarım faaliyetleri graben alanlarındaki verimli ovalarda yapılmaktadır.Tütün (Türkiye’de en fazla Ege Bölgesi’nde Manisa’da),Üzüm (Türkiye’de en fazla Ege Bölgesi’nde Manisa ve
İzmir’de),Pamuk,Zeytin (Türkiye’de en fazla Ege Bölgesi’nde),İncir Türkiye’de en fazla Ege Bölgesi’nde Aydın’da),turunçgiller,sebze ve meyveler önemli tarım ürünleridir.
Sanayi: İzmir’de ALİAĞA petrol rafinerisi,zeytinyağı,sabun,pamuklu dokuma,gıda sanayii,oto montaj,sigara ve çimento fabrikaları.
Madenler: Soma ve Yatağan’da linyit,
İzmir Çam altı tuzlasında tuz
Menteşelerde(Muğla) zımpara taşı önemli madenlerdir.
Turizm: Denizli’de Pamukkale travertenleri,Ege Denizi kıyısındaki kumsallar,Efes harabeleri,Sart kalesi önemli turizm değerleridir.

2.İç Batı Anadolu Bölümü: Ege Bölgesi’nin doğu yarısını oluşturur.İç Batı Anadolu Eşiği olarak da anılır.
Dağlar: Murat,Emir ve Eğrigöz dağları
İklim: Akdeniz iklimi ile karasal iklim arasında geçiş özelliği gösterir. Ege Bölümü’ne bakan kısımlarda Akdeniz iklimi İç Anadolu Bölgesi’ne bakan kısımlarda ise Karasal iklim görülür.
Nüfus: Ege Bölümü’nün nüfusunun yarısı kadardır.Kütahya ve Uşak önemli şehirleridir.
Tarım: Buğday,arpa,şekerpancarı ve haşhaş önemli tarım ürünleridir.
Sanayi: Uşak’da şeker fabrikası,Afyon’da şeker ve çimento fabrikası ile maden suyu işletmesi,Kütahya’da çinicilik,Uşak,Demirci,Kula,Gördes,Simav’da halıcılık
Madenler: Linyit  Tavşanlı,Tunçbilek,Seyitömer ve Değirmisaz(Tunçbilek ve Seyitömer’de linyit ile çalışan termik santraller bulunmaktadır.)
Mermer  Afyon
Krom  Kütahya

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.