AKDENİZ BÖLGESİ

2hmk0fa

Yurdumuzun güneyinde Akdeniz kıyısında yer alır.Ülkemizin 4.büyük bölgesidir.Yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlı geçen Akdeniz İklimi görülür.Seracılığın en fazla geliştiği bölgemizdir.Ülkemizde muzun tamamının üretildiği bölgemizdir.Bölge kendi içinde iki bölüme ayrılır.
1.Antalya Bölümü
2.Adana Bölümü
1.Antalya Bölümü: Akdeniz Bölgesi’nin batısını oluşturur. Antalya Körfezi’nin çevresi,Teke Yöresi ile Göller Yöresi’ni içine alır.
Dağlar: Batı Toroslar
Göller: Beyşehir,Eğirdir,Burdur ve Acıgöl bu bölümde Göller yöresi içinde yer alır.
İklim: Kıyı kesimde Akdeniz İklimi,yükseklerde ve iç kesimlerde Karasal İklim görülür.Bitki örtüsü kıyı kesimde maki,dağ yamaçlarında ise ormandır.
Akarsular: Manavgat,Dalaman ve Aksu çayları
Nüfus: Nüfus Antalya Körfezi kıyısı ile Göller yöresindeki ovalarda toplanmıştır.Toros dağları seyrek nüfusludur.Antalya,Isparta ve Burdur bölümün önemli şehirleridir.
Tarım: Kıyı kesimde turfanda sebzecilik ve meyvecilik yapılır.Antalya ovasında pamuk,susam,soya fasulyesi ekilir.İç kesimlerde buğday,şekerpancarı,haşhaş ve gül tarımı yapılır.
Not: Akdeniz Bölgesi pamuk,susam,turunçgiller,yer fıstığı soya fasulyesi ve muz üretiminde Türkiye’de 1.sıradadır.
Madenler: Krom  Muğla(Fethiye ve Köyceğiz)
Kükürt  Isparta(Keçiborlu)
Boksit(alüminyum)  Konya(Seydişehir)
Sanayi: Seydişehir’de alüminyum fabrikası,Dalaman’da kâğıt fabrikası,Isparta’da halıcılık,Antalya’da pamuklu dokuma,iplik ve besin sanayii.
Turizm: Akdeniz boyunca uzanan kumsallar,Karain,Damlataş ve İnsuyu mağaraları,Antalya çevresindeki Side,Aspendos ve Perge kent kalıntıları önemli turizm değerleridir.

2.Adana Bölümü: Akdeniz Bölgesi’nin doğusunu oluşturur.
Dağlar: Orta Toroslar,Bolkar,Aladağlar,Tahtalı dağları,Binboğa dağları ve Nur dağları(Amanoslar)
Platolar: Taşeli platosu
Ovalar: Çukurova(delta ovası),Amik ovası ve Silifke ovası
Geçitler: İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan Gülek Boğazı ve Sertavul geçidi Akdeniz kıyısını Güneydoğu Anadolu’ya bağlayan Belen geçidi önemli geçitlerdir.
İklim: Kıyı kesimlerde Akdeniz İklimi görülür.Bitki örtüsü kıyılarda maki,dağ yamaçlarında ise ormandır.
Akarsular: Seyhan,Ceyhan,Asi ve Göksu nehirleri.Seyhan ve Ceyhan nehirleri içinde getirdikleri alüvyonlarla yurdumuzun en büyük delta ovası olan Çukurova’yı oluşturmuştur.
Nüfus:Nüfusun çoğu Çukurova kıyısında toplanmıştır.Çukurova pamuk tarımı sırasında Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden mevsimlik göç alır.Taşeli Platosu seyrek nüfusludur.Adana,Mersin,Hatay,Kahramanmaraş,Osmaniye,Kilis önemli şehirlerdir.
Sanayii: Mersin’de ATAŞ petrol rafinerisi,soda,cam,gübre ve yağ sanayii,İskenderun’da demir-çelik fabrikası,Irak petrolü Kerkük-Yumurtalık boru hattı ile İskenderun Körfezi’ne taşınır.
Tarım: Toprak ve iklim koşulları uygun olduğu için bir yılda birden fazla ürün elde edilmektedir.Seracılık ve turfanda sebzecilik gelişmiştir.Pamuk,buğday,turunçgiller,yer fıstığı,susam ve muz yetiştirilen tarım ürünleridir.

Benzer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.